Jak nie wpaść w spiralę długów?


 

Wpadnięcie w długi czasem wymaka się spod kontroli, co prowadzi do poważnych problemów danej osoby. Są to kłopoty nie tylko finansowe, ale także rodzinne, a nawet zdrowotne. Rosnące długi są bowiem źródłem ogromnego stresu. Jak więc i unikać i co robić, kiedy już się w nich znalazło?

Czym jest spirala kredytowa?
Spirala kredytowa to sytuacja, kiedy w celu spłaty rat wcześniej zaciągniętego długu, dłużnik zaciąga kolejne zobowiązania, często na niekorzystnych warunkach. Przykładowo Jan Kowalski spłaca od lat kredyt hipoteczny i nie ma żadnych oszczędności. Pewnego dnia traci jednak pracę tj. jedyne źródło swego dochodu. By mieć środki na życie i spłatę rat kredytu hipotecznego zaciąga pożyczkę w para banku. Niestety problemy zawodowe się przedłużają, pożyczone pieniądze zostały już wydane, a o spłatę upomina się już zarówno bank, który udzielił kredytu hipotecznego, jak i para bank. W tej sytuacji dłużnik postanawia zaciągnąć kolejną pożyczkę. Tym razem jednak była to tzw. pożyczka dla zadłużonych w kolejnym para banku z wysokim oprocentowaniem. Po wykorzystaniu środków z tej pożyczki, o spłatę należności wraz z odsetkami karnymi (które w przypadku para banków mogą być astronomiczne) dopominają się już trzy instytucje finansowe. Pan Jan nie jest w stanie ich spłacić, nawet wtedy, kiedy znajdzie pracę, ponieważ koszty kredytów i pożyczek przewyższają jego dochody z nowej pracy. Do Pana Jana przychodzą kolejne wezwania do zapłaty, a następnie komornik.

Niestety takie historie przytrafiły się już wielu ludziom. Wynikły one z nieszczęśliwych zdarzeń, takich jak np. strata pracy, ale też z lekkomyślności niektórych ludzi np. zadłużanie się ze świadomością, braku możliwości spłaty długu.

Jak się przed tym uchronić?
Jedyną absolutną gwarancją niewpadnięcia w spiralę kredytową jest niekorzystanie z żadnych form kredytów, czy też pożyczek. Jednakże rozsądnie zaciągnięte kredyty nie są niczym złym. Zadłużone są przecież całe gospodarki, wielkie firmy i zazwyczaj jest to dla nich opłacalne. Kredyt to przecież często także jedyna szansa na spełnienie marzeń przeciętnego Polaka np. na kupno swojego mieszkania.

Nigdy jednak nie należy pochopnie zaciągać kredytu. Lepiej jest porównać wszystkie dostępne oferty rynkowe i dokładnie czytać umowy. Ponadto dobrze jest być przygotowanym na „czarną godzinę” i w miarę możliwości oszczędzać środki finansowe np. na wypadek utraty dobrze płatnej pracy. Dobrym pomysłem jest też kupno odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej np. na wypadek ciężkiej choroby, przez którą nie będzie można pracować.

Co robić kiedy już wpadnie się w spiralę kredytową?
Najbezpieczniej jest nigdy nie wpaść w spiralę kredytową. Jeżeli jednak już się w nią wpadło, należy zachować spokój i opracować plan działania wyjścia z niej. Kluczowe jest tu niepogłębianie problemu, poprzez dalsze zadłużanie się. Co prawdę, na krótką metę takie podejście poprawi bieżącą płynność finansową, to jednak w dłużej perspektywie tylko pogorszy sytuację.

Lepiej jest zaś zmniejszyć wydatki i zwiększyć dochodu, w skrajnym przypadku poprzez sprzedaż części, a nawet całości majątku. Warto też zapoznać się z ofertą kredytów konsolidacyjnych.