Windykacja kojarzy się raczej ze stratami finansowymi. Jednakże windykacja, to także biznes, na którym można zarobić spore pieniądze.
Zarabianie na licytacjach komorniczych
Majątek dłużnika jest licytowany na aukcjach komorniczych, na których często można trafić na wielkie cenowe okazje. Wartość licytowanych nieruchomości oraz ruchomości jest ustalana przed operat szacunkowy, wykonywany przez uprawnianego rzeczoznawcę majątkowego. Jednakże cena wywoławcza na pierwszej licytacji komorniczej to tylko 66% oszacowanej wartości. W przypadku, gdy w czasie pierwszej licytacji nie będzie żadnego kupca, to następuje druga licytacja komornicza, wtedy to cena wywoławcza wynosi zaledwie 50% oszacowanej wartości.
Gdzie jest haczyk?
Na licytacjach komorniczych można nabyć np. dom, mieszkanie lub samochód po cenie znacznie niższej od rynkowej. Licytacje komornicze mają jednak swoje wady. Trzeba pamiętać, że wygrywając licytację komorniczą, trzeba na ogół się liczyć z zapłaceniem podatku VAT od wartości transakcji. Ponadto opisy licytowanych przedmiotów są bardzo oszczędne. Nie znajdziemy tam zdjęć, a zaledwie kilka ogólnych informacji, co nie sprzyja podjęciu optymalnej decyzji zakupowej. W przypadku licytacji nieruchomości, komornicy ustalają jedynie jeden dzień ( a w praktyce jedną – dwie godziny), w którym to można obejrzeć licytowany lokal.
Chcąc wziąć udział w licytacjach komorniczych, trzeba też w większości przypadków uiścić rękojmie, w wysokości 10% ceny wywoławczej, najpóźniej na dzień przed dniem licytacji. Jeżeli daną licytację się wygra, to rękojmia jest zaliczana na poczet ceny całkowitej. Jeśli zaś licytację wygra ktoś inny, to rękojmia jest zwracana. Licytacje komornicze są ustne i naturalnie zwycięża osoba, która zaoferowała najwyższą cenę. Cenę można podbijać, o co najmniej 1% wartości ceny wywoławczej.
Zwycięzca licytacji musi uiścić pozostałą część ceny w wyznaczonym terminie. W przypadku licytacji niewiele wartych ruchomości jest to na ogół ten sam dzień, w którym miała miejsce licytacja. W przypadku licytacji nieruchomości wyznaczany jest termin podpisania aktu notarialnego. Jeżeli zaś zwycięzca licytacji nie będzie w stanie zapłacić, za wylicytowaną ruchomość bądź nieruchomość, to traci rękojmie. Kupno nieruchomości na aukcjach komorniczych nie jest więc dobrym pomysłem dla osób, chcących kupić lokal przy pomocy środków z kredytu hipotecznego.
Wygranie licytacji komorniczej to dobry sposób na kupno ruchomości i nieruchomości po korzystnej cenie. Trzeba być jednak świadomym ryzyka, jakie się z tym wiąże. Zdarza się np., że zwycięzca licytacji nabywa mieszkanie, z lokatorem, który ma prawo w nim dożywotnio mieszkać. Dlatego też przed przystąpieniem do licytacji komorniczej koniecznie trzeba dokładnie zanalizować wszystkie dostępne informacje, dotyczące przedmiotu licytacji.