KRD – czyli jak uniknąć współpracy z nierzetelnymi kontrahentami


 

KRD, czyli Krajowy Rejestr Długów to baza danych, z której korzystanie może uchronić przed współpracą z nierzetelnymi kontrahentami. Jej sprawdzenie jest proste, a otrzymane informacje bardzo przydatne. Warto wiec z niej skorzystać jeszcze przed rozpoczęciem współpracy z nowym kontrahentem.

Jak to działa?
Informacje do KRD może przesłać każdy. W zgłoszeniu należy podać danę o dłużnikach, tytuł i kwotę, z której dany dług wynika. Następnie taki wniosek jest weryfikowany i jeżeli jest zasadny, to do bazy danych wpisywany jest nowy rekord, który jest widoczny dla wszystkich użytkowników tego rejestrów. Korzystanie z KRD jest częściowo płatne, jednak korzyści z jego korzystania zwykle przewyższają koszty.

Jakie są korzyści z korzystania z KRD?
Największym plusem korzystania z KRD jest możliwość sprawdzenia wiarygodności finansowej danego kontrahenta. Jeżeli przymierza się do współpracy z nową osobą, warto sprawdzić, czy nie jest on dłużnikiem. W przypadku, gdy dana osoba znajduje się już w takiej kartotece dłużników, to warto przemyśleć, czy na pewno chce się z nią rozpoczynać współpracę. Warto też sprawdzić taki katalog dłużników, w celu sprawdzenia, czy nie znajdują się tam twoje dane. KRD jest profesjonalnie zarządzane, nigdy jednak nie wiadomo, czy twoje dane nie trafiły tam np. przez pomyłkę.