Czy outsourcing windykacji jest opłacalny?


Z problem nieuregulowanych zmaga się wielu polskich przedsiębiorców. Kłopoty z windykacją mają zarówno małe, jak i duże firmy. Zdarza się, że brak otrzymania zapłaty w terminie powoduje poważne problemy finansowe, które w skrajnych przypadkach mogą się zakończyć nawet brakiem płynności finansowej. Czy warto więc zlecać windykację firmom zewnętrznym?

Jakie są plusy outsourcingu windykacji?
Największą zaletą firm windykacyjnych jest ich wyższa skuteczność. Ściąganie należności to ich podstawowa działalność, a taka specjalizacja pozwala na szybsze i skuteczniejsze egzekwowanie należności.

Minusy windykacji zewnętrznej
Podstawowym czynnikiem, który zniechęca przedsiębiorców do korzystania z usług wyspecjalizowanych firm windykacyjnych, są koszty korzystania z ich usług. Warto jednak zauważyć, że firmy windykacyjne, w większości przypadków, pobierają opłaty (pod postacią prowizji) dopiero po skutecznej egzekucji długów.

Ponadto przedsiębiorcy obawiają się, że skorzystanie z firmy windykacyjnej będzie oznaczać utratę kontrahenta. Obawy te mogą mieć pewne podstawy. Kontrahent, który otrzyma wezwanie do zapłaty od profesjonalnej firmy windykacyjnej, może mniej chętnie współpracować z daną firmą w przyszłości. Trzeba jednak pamiętać, że współpraca z takimi kontrahentami, którzy nie opłacają w terminie należności, nie jest korzystna dla żadnego przedsiębiorstwa.

Niektóre, szczególnie duże przedsiębiorstwa posiadają też własny dział windykacyjny i z tego powodu nie są zainteresowane korzystaniem z firm zewnętrznych.