Rozłożenie długów na raty to zwykle najskuteczniejsza metoda na skuteczną windykację. Długi spłacane ratalnie są w wielu przypadkach sytuacją typu win – win, ponieważ zyskują na tym zarówno wierzyciele, jaki i dłużnicy.
Zalety rozłożenia długów na raty
Roszczenie rozłożone na raty przynosi wiele korzyści dłużnikowi, który ma możliwość zażegnania problemów finansowych w mniej bolesny sposób. Wbrew pozorom zyskują także wierzyciele, którzy w ten sposób z opóźnieniem, ale jednak otrzymują spłatę swej należności. Aby jednak takie rozwiązanie przyniosło oczekiwane skutki, wysokość rat należy dopasować do faktycznych możliwości spłaty dłużnika. Jeżeli raty będą zbyt wysokie, to dłużnik nie będzie ich w stanie spłacić, a wierzyciel nie odzyska swej należności. Z drugiej strony wysokość raty nie powinna być zbyt niska, wtedy bowiem straty ponosi wierzyciel.
Ustalenie odpowiedniej wysokości raty może być problematyczne, tym bardziej, iż obie strony mogą ulec emocją. Dlatego też, w czasie negocjowania wysokości rat, warto skorzystać z pomocy niezależnego mediatora, który pomoże ustalić warunki korzystne dla obu stron.
Warto także rozważyć możliwość rat progresywnych, czyli rosnących z każdym kolejnym terminem spłaty. Taka strategia będzie skuteczna wtedy i tylko wtedy, kiedy są wyraźne przesłanki, do tego, że sytuacja finansowa dłużnika, będzie się poprawiać.