Czym jest windykacja miękka?


 

Proces windykacji kojarzy się głównie z komornikiem i rozprawami sądowymi. Jednakże windykacja zaczyna się już dużo wcześniej, zalicza się do niej np. wysyłanie wezwań do zapłaty, do dłużników. Jaka jest jednak skuteczność tzw. windykacji miękkiej?

Windykacja miękka – tania i mało skuteczna
Prowadzanie windykacji miękkiej, poprzez przypominanie dłużnikowi o roszczeniu jest prosta i niemal bez kosztowa. Wystarczy przecież wysyłać wezwania do zapłaty e-mailem. W wielu przedsiębiorstwach wysłanie wezwań do zapłaty jest czynnością wręcz rutynową, a należności są po nich regulowane. Ma to miejsce głównie w przypadku współpracy ze stałymi kontrahentami, którzy np. nie opłacili należności, przez zagubienie faktury.

Jednakże w przypadku dłużników, którzy nie mają zamiaru uregulować swych długów, windykacja miękka nie przynosi żadnego skutku. Windykacja miękka morze być jednak narzędziem, które wesprze działania windykacji twardej. W tym celu, zamiast wysyłać maile z wezwaniami do zapłaty, lepiej jest je wysyłać do dłużnika poprzez listy polecone, z potwierdzeniem odbioru. Stosowanie listownych form wezwań do zapłaty, może zwiększyć szansę na skuteczną egzekucję długu w czasie rozprawy sądowej.

Czasem dobrym sposobem jest outsourcing nie tylko windykacji twardej, ale także i windykacji miękkiej. Wyspecjalizowane przedsiębiorstwa są wstanie, przeprowadzić ją efektywniej, a w razie potrzeby sprawniej przejść do etapu windykacji twardej.